KTÜ'den Sektör Liderliğine
Yıl 1975. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Makina ve Elektrik Fakültesi Elektrik Bölümü 2. defa mezun veriyor. Bu mezunlardan biri de Davut Yurttaş. Elektronik ve Haberleşme Kolu'ndan Elektrik Mühendisi olarak mezun oluyor. Bölümümüzden mezun olduktan sonra yaptığı çalışmalar ve iş hayatındaki başarılarıyla göğsümüzü kabartan Sayın Davut YURTTAŞ'ın kısa bir özgeçmişi ve sektör liderliğine taşıdığı İnform Elektronik San. ve Tic. A.Ş. ile ilgili hikayesini aşağıda bulabilirsiniz. Kendisi karşı çıksa da biz bu öyküyü paylaşmak istiyoruz.

Davut YURTTAŞ
İnform Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı-Genel Müdür  

2.Dünya savaşını takip eden ve Karadeniz bölgesini derinden etkileyen ‘’kıtlık’’ koşullarında Sürmene-Trabzon’dan Samsun’a göç eden ailenin 2.erkek çoçuğunun 2. çocuğu olarak Samsun’da 1953 yılında dünyaya geldi.

İlkokula Bozkurt İlkokulu’ nda başladı,4. sınıfta okulun mevcudunun fazlalığı nedeniyle okul yönetimince seçilen grupla birlikte 30 Ağustos İlkokuluna geçti ve buradan mezun oldu. Ortaokula Samsun Devrim Ortaokulunda başladı, 2. sınıf bittiğinde aile bu defa İstanbul’a göç kararı aldı ve Ortaokulu Yeşilköy Ortaokulunda bitirdi. Pertevniyal Lisesini bitirmesini takiben Karadeniz Teknik Üniversitesi’ nden 1975 yılında ‘’Elektronik ve Haberleşme Mühendisi’’ olarak mezun oldu.

1975-1979 yılları arasında İstanbul’da Temaş Mühendislik firmasında proje mühendisi olarak Pr.Dr.Turgut Tüfekçi ile birlikte çalıştı.

1979 yılında Deniz İşiner (Yurttaş) ile dünya evine girdi ve Deniz Yedek Subayı olarak askere gitti. Karamürsel’deki eğitimi takiben Gölcük Tersanesinde askerlik görevini tamamlayarak İstanbul’a döndü.

1980 yılında kardeşi Mustafa Yurttaş ve bir Alman mühendisin birlikte kurmuş oldukları ve sipariş üzerine imalat yapan ve 3 kişiden müteşekkil Özdisan Elektronik Sanayi firmasına 3. ortak olarak girdi. Halen bu şirketin devamı olan İnform Elektronik AŞ. Ve Özdisan Elektronik AŞ.’nin ve bağlı şirketlerin  Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Davut Yurttaş’ın 1983’te Damla, 1984’te Demet, 1990’da Doğa isimli 2’si kız 3 çoçuğu dünyaya geldi.

Özel merakları arasında ailesi ve yakın çevresiyle bir arada olmak yanında spor yapmak ve kitap okumak önemli bir yer tutan Davut Yurttaş, Trabzonspor taraftarlığının yanında tenis, yüzme ve kayak sporlarını aktif olarak yaparken felsefe, yakın tarih, ekonomi ve sosyal içerikli eserler okumayı tercih etmektedir. 
İNFORM ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.

1980 yılında Özdisan Elektronik olarak kurulan ve 1994 yılında  İNFORM ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.’ ye dönüşerek sektörde yerini alan İnform A.Ş., muhtelif güç elektroniği cihazların geliştirilmesi, üretilmesi , pazarlanması ve satış sonrası hizmetlerin verilmesi konularında faaliyet göstermektedir. Ürün ve hizmet kalitesini artırmayı kendine temel prensip edinen İnform Elektronik A.Ş.’nin , 27.500m2 ‘lik kapalı alanında, 400’ ü aşkın çalışanı, Türkiye’ nin çeşitli bölgelerinde satış ve servis noktaları bulunmaktadır. İstanbul’ daki 3 merkez binası ve  grup şirketleriyle birlikte Türkiye genelinde hizmet vermektedir.
    1980 yılında ‘’sipariş üzerine’’ redresör, kaynak makinesi, regülatör vb. cihazlar üreterek başlayan faaliyetler daha sonra ‘’4-6 khz orta frekans endüksiyon ısıtma-ergitme sistemleri’’,’’Doğru Akım Motor Hız Kontrol cihazları’’ ve ‘’Kesintisiz Güç Kaynakları’’ ile genişletilmiş, zamanla Kesintisiz Güç Kaynakları baskın ürün haline gelerek, ana üretim konusunu oluşturmuştur.
Karaköy’de 130 m2’lik bir alanda başlatılan çalışma daha sonra aynı yerde 1200m2, takiben Dudullu’ da 4000m2 ve nihayet Sarıgazi’ de 3 binadan oluşan komplexte 27.500m2’lik tesisler de devam etmektedir.
    1999 senesinde, Siemens A.G. İstanbul/Kartal'daki fabrikasında ASİ-8 biriminin de kapanışını gerçekleştirmiş ve o aşamada İnform Elektronik A.Ş., bu tesisi tüm çalışanları ve demirbaşları ile birlikte devralmıştır. Bu işlem sonucu Türk Telekom sanayinin DC güç üniteleri İnform tesislerinde üretilmeye başlanmış, bu sayede Telekom sektöründe ülkemizin ihtiyacı olan doğrultucu ve çatılarla ilgili ithalat yapılmasına gerek kalmayıp yüksek teknoloji ürünü bu cihazların Türk emeği ile gerçekleştirilmesine devam edilmiştir.
 İnform yatırımları Elektronik dizgi konusunda sektörün liderlerinden olan Tek-Art Holding bünyesindeki Traco Elektronik firmasını 2002 yılı başında satın alarak devam etmiştir. İnform böylece, üretiminin tamamını kendi bünyesine alan bir üretici firma kimliğine ulaşmıştır.
Türkiye’ nin çeşitli bölgelerinde bayi ve servis organizasyonlarıyla kendi pazarında büyük bir paya sahip olan İnform, ihracat çalışmalarıyla,  şu an 85 ülkeye ihracat yapmaktadır. Bu kadar kısa süreçlerde elde edilen bu başarıya sahip olunmasının en büyük nedeni, yüksek teknolojiyi kopyalayan değil, üreten bir firma olarak doğru sahalara yatırım yapmaktan kaynaklanmaktadır.
 İnform,“Güç Elektroniği” konusunda, 2000 senesinde yapmış olduğu ürün çeşitlendirilmesinin büyük ölçüde faydasını görmektedir. Firma, en küçük boyutlu kullanıcı olan kişisel bilgisayar operatöründen en büyük boyutlu kullanıcılar olan fabrikalar ve sanayi tesislerine kadar kesintisiz hizmet vermektedir. Firma, 2008 yılı itibarıyla, Yenilenebilir Enerji Sistemleri sektörünün gelişmesine paralel, ürün portföyünü bu konuda da geliştirmektedir.
  İnform A.Ş., Kesintisiz Güç Kaynakları, 19” Rack Kabin ve Aksesuarları, İnvertörler, DC Dağıtım çatıları, Aküler, Frekans Konvertörleri (Statik ve Dinamik), Enerji Dağıtım Panoları, Elektronik Voltaj Regülatörleri (Statik ve Servo ),  AG Dağıtım ve Sayaç Panoları, Powerbox, Trafo gibi ürünler, Led Aydınlatma Armatürleri, Enerji Tasarruf Sistemleri, Güneş-Rüzgar Enerji Santralleri için çözümler sunmakta ve her türlü özel projelere de cevap verebilmektedir.  

İnform A.Ş; 13 Aralık 2000’de, TESİD’ in (Türk Elektronik Sanayicileri Derneği)  düzenlemiş olduğu ‘’Elektronikte Yenilikçilik ve Yaratıcılık Yarışması’’ nda Dünya’da 3 firmayla eşzamanlı olarak geliştirip ürettiği ‘’DSP Kontrollü Kesintisiz Güç Kaynağı 1/1 faz,3/1 faz,3-20 KVA’’ çalışmasıyla Kobi dalında “Büyük Ödül”e layık görüldü.

21 Mayıs 2002’ de TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD’ ın düzenlediği 4.Teknoloji Ödülleri Yarışması’ nda aynı ürünle “Başarı Ödülü” ‘ne layık görüldü.

5 Mayıs 2004’ de Türk Standartları Enstitüsü’ nün gerçekleştirdiği törende, ‘TSE Kalite Ödülü’ ne layık görüldü.

27 Haziran 2005 yılı İnterpro’ nun düzenlemiş olduğu Bilişim500 araştırmasında “Diğer Donanım Kategorisi’ nde” 125 şirket arasından 1. olmuştur. 

23 Eylül 2005 yılında TESİD’ in düzenlemiş olduğu ‘’Elektronikte Yenilikçilik ve Yaratıcılık Yarışması’nda bu defa ‘’DSP Kontrollü Kesintisiz Güç Kaynakları-3/3,10-200 KVA’’ çalışmasıyla Büyük Firmalar Kategorisi’ nde “Büyük Ödül” e layık görüldü.

6 Aralık 2005’ de TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından düzenlenen 6.Teknoloji Ödülleri Yarışması’ nda, aynı ürünle Büyük Ödül Kategorisi’ nde, 13 firma arasından ilk 5’ e girerek finale kalmıştır.

Dünya Gazetesi' nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği " 2005' in En Başarılı Şirketleri" araştırması sonucunda, Elektronik Sektörü' nün en başarılı 3 firması arasında " İnform A.Ş." 'de yer almaktadır.

İnform A.Ş., bu yıl Kaynak Elektrik Dergisi’ nin “25.Yıl-200 Sayı” etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Elektrik-Elektronik Sektörü’ nün Önderleri Ödülleri” bünyesinde “Bilim ve Teknoloji Üretimine Katkı Ödülü’ nü alan 8 firma arasında yer almaktadır.

27 Haziran 2006 yılı İnterpromedya’ nın düzenlemiş olduğu Bilişim500 araştırmasında “Kesintisiz Güç Kaynağı Kategorisi’ nde ” 15 şirket arasından 1., İhracat gelirlerine göre ilk 10 şirket arasından 9., Telekomünikasyon altyapı donanımlarına göre ilk 10 şirket arasından 9., 500 bilişim şirketi arasından ise 68. oldu. 

21 Eylül 2006’ da Deloitte Türkiye Fast50’ de 39 firma arasında yer alarak; Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde düzenlenen Teknoloji Fast 500’ de aday olma hakkını kazandı.

20 Şubat 2007’ de İhracatın Yıldızları 2006 İhracatı Teşvik Ödülleri kapsamında, Kreatif Ürün Kategorisi’ nde finale kaldı.

26 Haziran 2007 yılı İnterpromedya’ nın düzenlemiş olduğu Bilişim500 araştırmasında “Kesintisiz Güç Kaynağı Kategorisi’ nde ” 1., İhracat gelirlerine göre 14., 500 bilişim şirketi arasından ise 69. oldu. 

İnform A.Ş., İnterpromedya Araştırma Merkezi' nin düzenlemiş olduğu; şirketlerin satış gelirlerine göre baz alınan "İlk 500 Bilişim Şirketi 2007" sıralamasında; Kesintisiz Güç Kaynağı kategorisinde, 124 şirket arasından " 1. " , Donanım İhracat Gelirlerine göre belirlenen ilk 15 şirket arasından "10.", 500 Bilişim Şirketi arasından da " 64. " oldu. 2007 yılında ihracat sıralamasında ilk 1000 şirket içinde yer aldı.

Capital Dergisi’ nin 2007 verilerine göre yaptığı ‘’Türkiye’nin En Büyük 1000 Özel Şirketi’’ sıralamasında 804. sırada yer aldı.  

İnform, gelişen teknolojiyle en kaliteliyi üretmek, mevcut müşteri potansiyelini arttırmak ve en önemlisi İnform Elektronik A.Ş. ‘yi bir “Dünya markası” haline getirmek amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Kuruluşundan bu yana ürün ve hizmet kalitesini artırmayı kendine hedef seçen İnform A.Ş. , bu kaliteyi TSEK, ISO-9001:2000, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi, GOST-R, CE, Soncap ve Hizmet Yeterlilik belgeleri ile kanıtlanmış olup bir çok ödüle layık görülmüştür.